Pazartesi, 18 Kasım 2013 12:48

Yağmur suyu hasadı ve hendek işleri

Yazan
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Planlamalar ancak tamamlandı ve kasım ayı geldi çattı. Bazı sebeplerden hava durumu takiplerimizde yağmurun geldiğini bilsek bile gitmeye karar verdik. Bu sefer Taner Aksel'de katıldı. Kendisi 1 gün kalıp fikirlerini bildirecek yapılanlar ve hendek hakkında. BU seferki hedefimiz hendekleri ve su göletini yapmak. Çok kötü bir havada gece adaya ulaşabildik. Hemen masamızı kurup sakinleidkten sonra sabah erken kalkabilmek için yattık. Sabah kahvaltı sonrası araziye gittik.

Toprağımızın kil oranı yüksek. bu aylarda bende ilk defa görüyorum. Normalde bu aylarda bakla yada fiğ ekildiğinden toprağın kendi başına ne verdiğini pek gözlemleme fırsatım olmamıştı. Arazi yemyeşil bitki ile dolu. Yabani hardal otu ve Yabani turpotu denen türler. Taner'de bunu fotoğraflayarak, toprağın havalanma isteği olarak bu türlerin çıktığının tespitinde bulundu.

Lahanagiller
(Brassicaceae) familyasındandır. Tahıl tarlalarında, meyve ve sebze bahçelerinde, bahçe ve parklarda bulunur. İlkbaharda, çiçeklenmeden önce toplanır.

İngilizce: Wild radish; Almanca: Hederich; Fransızca:Ravenelle, radis sauvage, raifort.

Kalsiyum açısından en zengin bitkilerden biridir turpotu, ayrıca B ve C vitaminleri içerir.

Ege’de ilk çıkan yabani otlardandır. Önemli bir şifa kaynağıdır. Turpotu yaprakları ve dallarıyla birlikte yenir, ancak önce bol kaynar suda haşlanıp süzülmesi gerekir. Çiçekleri genelde beyaz ya da çok açık sarıdır. Soğuk iklimlerde sonbaharda çimenlenen turpotları soğuktan donar, ilkbaharda çimenlenen tohumalar ise güneşin sefasını sürerler. Boyu 1.5 metreyi bulabilir.

Asitli toprakların göstergesi olan turpotu yol kenarlarında, bahçelerde bulunur. Kenar yapraklar kartlaştıkça ortadan yeni sürgünler verdiği için kökten kopartılmadığı takdirde aynı bitkiden uzun süre yararlanmak mümkündür.

Turpotu bitkisinin faydaları ise; gazlara karşı ve mide asidini azaltıcı olarak kullanılabilir.Yetiştirilen pek çok yeşil yapraklı bitkiden daha önemli bir kaynaktır vitamin açısından. Turpotundan lezzetli yemekler yapılır özellikle salatası ve kavurması

 

Geçen yıl ekiminden kalan baklalar aralardan tekrar fırsat bulmuş.

 Arazi üzerinde değerlendirmelerimizi yaptık ve eş yükseltileri kireç ile çizerek daha iyi bir harita çıkarmaya çalıştık.

Taner bir gün kalabileceği için mümkün olduğunca daha çok değerlendirme yapmaya çalıştım. Ağaçların ekim sırası ve tek düzelikleri sıkıcı bir görüntü veriyor. Benim planıma göre daha sonrasında dikilecek ağaçlarla daha güzel bir yapıya ulaşabilecekleri yönündedir. Tabii ki bazı bölgelerde bazı ağaçlar fazlalık yada engel oluşturacaktır. Bu ağaçları da kesip malç yapmak üzere kullanabilirim diye düşünüyorum.

5 yıl önce diktiğim ağaçlar meyve vermeye başladılar. Narlar çok iyi gidiyor. Muşmula bu hava şartlarını çok sevdi. çok sağlıklı ve bol meyve veriyor şimdiden. Bazı zeytinler 2 m boya ulaştı.

Taner gittikten sonra bizde yağmurun çalışmaya fırsat vermesini bekliyoruz. Bol bol dolanıyor ve kendimize işler yaratıyoruz. Eray Oğuş tarafından verilen 5 adet servi ağacının yerlerine ekimni yaptık. Bu ağaçlar havuzu planladığımız yere yapınca ona gölge sağlayacaklar. buraya birde kavak ektik. Ama bu bölgede gölge amaçlı daha fazla ağaçlandırma yapmak gerekecek

Arazimizin kuzey tarafında 3 metre daha yüksek 45 derece eğimli bir bölüm var. Bölümünde üst kısmı başka bir tarla. Eğim hep bizim arazi yönünde. Bu sebeple bu eğim göz önüne alınarak hendeklerde bu sarp bölüme yapıldı. Hendeklerin tüm akarları gölete toplanacak şekilde eğim verildi. Ama sanırım ölçümlerde bazı hatalar oldu yada göz yanılması olan kısımlar var. Bunu yağmurlar başladığında daha iyi gözlemleyebileceğiz.

Hesaplarımıza göre 200 - 250 ton su toplayabilecek bir gölet oldu. Bozcaada'da geçen yıl metrekare'ye 900 kg yağış olduğu düşünülürse eğer tahmin ettiğimiz gibi üst arazilerden akıntılar hendekleri beslerse bu göletin dolma ihtimali var.

Göletin tabanı arazinin tarla kotuna eşit bırakıldı. Suyun derinleri değil daha yüzeye yakın sızması için. Kepçenin içerde çalışarak tabanı ezmesini sağladık sürekli.

Hendeklerin kuzey tarafına servi ve akasya tohum topları ekildi. Birde tohum olarak elimde olan manolya vs ağaçları ektim. Belki çıkarlar. Büyük incir ağacımı ve yabani birkaç zeytin ağacımın diplerini temizleyip budama yaptım.

Bu sene daha önceki yıllardan farklı olarak ağaç ekimi fazla olduğundan artık hayvan yemi ekimi yapılmayacak. Bunu yerine toprağı zenginleştirmek için yerörtücüleri ekeceğiz.

Bulabildiğim yerörtücüler.

Mera karışımı

* LOLIUM PERENNE
* FESTUCA R.R.
* FESTUCA ARUNDINECEA
* PHLEUM PRATENSE
* POA PRATENSIS
* DACTYLIS GLOMERATA
* TRIFOLIUM REPENS

Uzun ömürlü , pas hastalığına dayanıklı türlerin karışımıdır. Toprağa azot fikse ederek diğer bitkileri besleyen protein ve mineral içeriği yüksek türler içerir. Otlamaya son derece uygun mera bitkisidir. Sulanabilir alanlarda tesis edilir. Yağışlı bir ekolojide sulanmadan yetiştirilebilir. Meralar için çok uygun bir karışımdır.

Korunga

Korunga kısa ömürlü, çok yıllık bir baklagil yem bitkisidir.Soğuğa ve kurağa çok dayanıklıdır.Diğer bitkilerin yetişemediği kıraç, kireçli topraklarda iyi gelişir.Yem kalitesi iyidir, yemi proteince zengindir.Korunga otunun besleme değeri yüksektir; kalsiyum, fosfor ve diğer mineral elementlerce zengindir.Yeşil ot olarak hayvanlara yedirildiğinde şişkinlik yapmaz.Kökleri yardımıyla toprağa azot kazandırır.Çok iyi bir balözü bitkisidir. Otlatmaya dayanıklı olduğundan iyi bir mera bitkisi olarak da kullanılabilir.Özellikle kurak ve yarı kurak bölgelerde iyi bir ekim nöbeti bitkisidir.

Fiğ

Fiğ, baklagiller familyasından dane yemleri içerisinde önemli bir yere sahip olan tek yıllık bir serin mevsim yem bitkisi. Zayıf ve az derine giden bir kök sistemi vardır. Ancak yan kökler iyi gelişir

 Fiğ yıllık, Korunga 4-6 yıllık, yoncalar ise 10-12 yıllık olduklarından yerörtücü olarak karşık kullanıma karar verdim.

Her yıl bahar aylarında çiçeklenmeden boylanmış bitkileri orak ile kesip yatırmayı planlıyorum. Bu şekilde 3-5 yıl içinde toprağı zenginleştirmeye başlayacağını düşünüyorum.

Bu ekim traktörle yapılacak. Bozcaada'da 15 aralık tarihine kadar ekildiğinde daha verimi olduğu söylendi.

 

Alpay Oğuş 

 

 

Okunma 2970 kez Son değişiklik Perşembe, 29 Kasım 2018 17:13

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.