Cumartesi, 10 Mayıs 2014 18:40

Toprak iyileştirme çalışmaları

Yazan
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Aralık ayında hendek işlerini tamamlamıştık. Şimdilik zeminini özel bir malzeme ile kaplamadım. Doğal süreçlerin verimliliğine bakacağım. İlk 2-3 yıl su toplamasını beklemiyorum. Fakat geçen süreçte kil ve miller geçirgenliği azaltarak su tutma kabiliyetine olumlu etki edecek diye umuyorum. Bu işlerden sonra bir mera karışımı ektik 9 dönüme. Bu mera karışımı bir önceki yazıda ayrıntılı listelendi.

Normal planlamamızda da Mayıs ayında biçme işleri olacağı yönündeydi zaten. Tüm bitkiler araziyi kaplamıştı. Kimileri 1.50 metre boya yükselmişti. Traktörün çalışması engelleyecek bir ağaç dikimi yapmamaya çalıştıysak ta bazı yerlerdeki ağaçlar traktör haraketini engellediğinden tüm araziyi bir motorlu el tırpanı ile biçmeye çarar verdik. Orta seviye bir motor aldım. İlk gün yaklaşık 3.5 dönümünü bitirdim. Fakat sabah 8:00 de başlayıp kısa bir öğlen yemeği molası verip akşam 19:00 a kadar çalıştım. Motorlu tırpanın püf noktalarını da öğrenmiş oldum. Günü yarısından sonra plastik kesicileri uçlarından çekerek çıkarmayı keşfettim. Bu beni çok sevindirdi. :) Sonrasında da bence en önemli püf ise şu. Plasik kesicilerin kopmasını beklemeden bir tırnak uzatmak gerekli. Kesim sırasında zayıflayan dip kısmı kesmeye devam edersen kopuyor. Ama bu zayıf kısmı kesime doğru çekersek kopma olmadan kesime devam edebiliyor. Bunu anlatmak zor ama aleti elinize aldığınızda bunu kısa sürede keşfedersiniz.

2. gün Mehmet'i yardıma çağırdım. Çünkü ben kısa süre adada kalacağımdan hem işin sonlanmasını görmek istiyordum, hemde başka işlerde vardı. Bunları da halletmeliydim. Mehmet beklemediğim bir şey yaparak Tırpanın kafasını ilk 5 dk içinde kırdı. Kırmasın diye gerekli tüm her şeyi göstermiş olmama rağmen bir sorunumuz vardı artık. Neyse uydur kaydır bunu da halletik. Kesim işi devam ederken bende kazıkları gevşemiş yada bağları kopmuş ağaçları toparladım. Gördüğüm kadarı ile 4-5 ağaç gitmiş. Birini ekim sırasında traktör ezmiş. Kestanelerin hepsi kurumuştu. sanırım genel durumu beğenmediler.

Serviler zaten kışa girerken terketmişlerdi bizi. Geri kalan ağaçlar gayet iyi durumda. Çınar ve dış budak'ında olduğu ev önü gölgelik yüksek ağaçları tamamen sağlıklı durumda. 5 yıl önce ektiğimiz ağaçlar artık sulama bile gerektirmeyecek durumdalar.

Neyse gelelim toprak zenginleştirmeye. Mera otlarını biçip oldukları yere yatırdık. Amacımız bunların çürüme aşamasına kadar genel su kaybını engellemesi. Altındaki böcek yaşamını zenginleştirmesi ve onlara besin kaynağı olması. Kışa doğru çürüme ile toprak üst katmanı oluşumuna katkı sağlamasıdır. Ekilen mera toğumları 1 yıllık 4-5 yıllık ve 12 yıllık olarak gruplandığından bölgenin uçuşan toğumları ile birlikte yeşil bir örtü katmanı sağlamaya devam edeceklerdir. Aynı zamanda bunlar hayvan otlatılmasında da kullanılacaktır zamanla. Ama şimdilik tek görevleri zebginleşmeye ve toprak dengesine katkıda bulunmak.

Merkezden kamyonetle dönerken çöpe atılmış çam dalları buldum bir kamyon. Ph dengesine olumlu katkıda bulunacaktı. Ama tabii döşesen 10 m2 ye ancak yeter ama çöpe gitmesine gönlüm el vermedi. bunları da hendek diplerine örttüm.

Aralık ayında meşe palamutlarından 60-70 kadarını boş bulduğum saksılara ekmiştim. Onlarda 20-25 tanesi bize katılmakta istekliydiler. Tüm yaz oldukları yerde sulayarak korumaya karar verdik. Kışa doğru yerlerine karar verip ekeceğim. Kışa doğru şirkette ürettiğim kestane ve çamları da alıp yine bir ekim planlamak gerekecek. Bu arada hendek kazıları sırasında yol üzerinde olan yabani zeytinler taşıdığımız yerlerinde kurumuş gibi görünüyorlar. buna üzüldüm biraz.

Geçen sene ekilen meyve ağaçlarında Trabzon hurması hariç başarılı görünüyor herşey. Birkaç zeytin ağacı ile birlikte  trabzon hurmaları çürümüş. Diğerleri iyi durumda bazı ağaçlar meyve vermekte çok istekli. kara dutların tadına bile baktım. :)

05.05.2014

Alpay Oğuş

 

Okunma 3864 kez Son değişiklik Perşembe, 29 Kasım 2018 17:13

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.