Alpay Oğuş

Alpay Oğuş

Cumartesi, 10 Mayıs 2014 18:40

Toprak iyileştirme çalışmaları

Aralık ayında hendek işlerini tamamlamıştık. Şimdilik zeminini özel bir malzeme ile kaplamadım. Doğal süreçlerin verimliliğine bakacağım. İlk 2-3 yıl su toplamasını beklemiyorum. Fakat geçen süreçte kil ve miller geçirgenliği azaltarak su tutma kabiliyetine olumlu etki edecek diye umuyorum. Bu işlerden sonra bir mera karışımı ektik 9 dönüme. Bu mera karışımı bir önceki yazıda ayrıntılı listelendi.

Pazartesi, 18 Kasım 2013 12:48

Yağmur suyu hasadı ve hendek işleri

Planlamalar ancak tamamlandı ve kasım ayı geldi çattı. Bazı sebeplerden hava durumu takiplerimizde yağmurun geldiğini bilsek bile gitmeye karar verdik. Bu sefer Taner Aksel'de katıldı. Kendisi 1 gün kalıp fikirlerini bildirecek yapılanlar ve hendek hakkında. BU seferki hedefimiz hendekleri ve su göletini yapmak. Çok kötü bir havada gece adaya ulaşabildik. Hemen masamızı kurup sakinleidkten sonra sabah erken kalkabilmek için yattık. Sabah kahvaltı sonrası araziye gittik.

Salı, 27 Ağustos 2013 12:47

Bağ Bozumu 2013

4 yıl boyunca bakımları iyi yapılamamış 3.5 dönüm bağımızın bakımları bu sene yapıldı. Öncelikle ciddi bir budama yapıldı. Tahmini 750 kök Papaz Karası üzümü olan bir bağ bu. Kök üzerindeki gözlerin budanma şekli o sene ürünün fazla olmasını sağlayabiliyor. Ama ürün fazla olunca kök o sene yorulduğundan ömrü kısalabiliyor.

Cuma, 12 Nisan 2013 12:40

Nisan 2013 dikilen ağaçlar listesi

Pek planlarda olmayan şekilde büyüyen bir ekim hikayesi bu. Tarım müdürlüğünden gelen 150 zeytin ağacının ekimi için adaya gittim. Bu arada yoldan tasarımım doğrultusunda diğer ağaçları da alacaktım. Aldım da . Ama damla sulama kurma fikri ve kurulmuşken diğer ağaçlarında ekilmesi isteği bizi bayağı yüksek sayıda ağaç ekimine ulaştırdı. Bakımları zor olurmuydu. Yerleri doğrumuydu. Hırs mı yapmıştım. Şimdilik bilmiyorum. Ama meyve ağaçlarına bakmak zor ve yaz boyunca hepsinin iyi bir bakıma ihtiyacı olacak. Damla sulama umarım bu görevini yerine getirir.

Salı, 23 Ekim 2012 12:39

İlk zeytin Hasadı

2008 yılında ektiğimiz zeytin ağaçları artık yavaş yavaş büyümeye başladı. Yazın hava durumuna göre ayda 2 kez suladığımız ağaçlar artık zeytin vermeye başladı. Arazinin alt kısmındaki suyun daha iyi toplandığı kısımda olan ağaçlar daha çok büyüdü ve ilk zeytin hasadımızı yaptık. 1 kg zeytin topladık ve tuzlayıp kahvaltılık zeytin yaptık.

Cumartesi, 01 Mart 2008 18:24

Mart 2008 Dikilen Ağaçlar

Ne yaparsan yap ama önce planlamanı yap ve ağaçlarını dik. Çünkü ağaçların büyümesi kolay değil. Zaman içinde değişen planlardan sonra eğer bazı ağaçların yerleri sana büyük problem çıkarıyorsa yapabilecek bir şey yok o zamanda odun olarak kullanılabilir. Düşüncem bu yönde olmuştur. Yanlış yere dikildiğini zannettiğin ağaçta sana farklı fikirler fısıldayabilir. Bunlara da açık ol. 

Bu hızda bir planlamada muhakkak hatalar olacaktır. Ama biryerden başlamak gerekli. 

Dikilen ağaçların listesi

70 adet zeytin ağacı

3 ceviz (sebil, kaman, bilecik )

3 armut (2 deveci 1 santamaria)

4 incir (aydin sarısı bursa karası )

5 nar (4 tatli 1 eksi)

1 ihlamur  1adet

2 kayisi ( sekerpare malatya)

2 ayva (golden)

1 musmula

1 ahududu

1 blackberry