Güncemiz

Previous Next

Bağ Bozumu 2013

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

4 yıl boyunca bakımları iyi yapılamamış 3.5 dönüm bağımızın bakımları bu sene yapıldı. Öncelikle ciddi bir budama yapıldı. Tahmini 750 kök Papaz Karası üzümü olan bir bağ bu. Kök üzerindeki gözlerin budanma şekli o sene ürünün fazla olmasını sağlayabiliyor. Ama ürün fazla olunca kök o sene yorulduğundan ömrü kısalabiliyor.

Bozcaada 'da bu konulardaki destek aldığımız dostumuz büyüğümüz Hasan güler 65 yıllık bağcı. Kendisine bu konuda çok güveniyorum. Aynı zamanda annesi de yaşıyor ve onuda tanıma fırsatı bulabildik. Küçük yaşlardan itibaren bu bağların içindeler ve eski yöntemleri de çok iyi biliyorlar.

Gerçi biraz traktör ve alet edevat tutsağı olunmuş bir durum var. Eskiden işçiler fazlaymış ve kazançları ile geçinebiliyorlarmış. Şimdi ada'da işçi büyük sorun. Yapmak istediğim şeyleri anlattığımda bazen dalga geçilerek karşılanıyorum ama elimden geldiğince tecrübe ve vizyonu birleştirerek birşeyler yapmak amacındayım.

Biz genelde Ada tatilimizi ağustos sonuna rastlatır ve üzüm ve incirleri afiyetle mideye indiririz. Yine Öyle oldu dedetepe kampından adaya geçtik. Bağımızın bozumunu da ona göre organize ettik. 
Ayça şalvarlarını giyip eline makasını alıp bağların arasına daldı. Bana gene destek ve organizasyon görevleri düştü.

Bundan 2 ay önce haziran başı benim peder ve valideyi de getirmiştim ilk defa adaya.

İlk sene budamaları köklerin kuvvetlenmesi amacına uygun yapıldı. Bu sebeple 2 tona yakın üzüm alındı. Hemen şaraphanenin yolunu tuttu. Merlot üzümlerine karıştırılmış Bakalım nasıl bir fark yaratacak.

27-08-2013

Bozcavadi

Alpay Oğuş

En Son Eklenenler

Hakkımızda

Good seasons, day place male evening life after together gathered let void she'd grass created days upon after above great. Creative, prolific and ever-ready to serve you.